بلاگ

چرا ساختار سایت در سئو مهم است؟

تاثیر ساختار سایت در سئو سایت
هر آنچه از سئو می خواهید

چرا ساختار سایت در سئو مهم است؟

site seo seonabz

هرچه ساختار سایت شما بهتر باشد، شانس شما برای رتبه بالاتر در موتورهای جستجو بیشتر است. هر وب سایتی دارای «ساختار» است. ممکن است ساختاری دقیق و کارآمد باشد، یا ممکن است مجموعه‌ای از صفحات به هم ریخته باشد. اگر شما مراقب ساختار سایت خود باشید، سایتی ایجاد خواهید کرد که به برتری رتبه در موتور های جستجو گر دست می یابد.

در این مقاله، ما برخی از بهترین توصیه ها را در مورد ایجاد یک ساختار سایت قدرتمند به اشتراک می گذاریم. نکات زیر به شما کمک می کند تا سایتی ایجاد کنید که برای کاربران جذاب باشد، توسط خزنده ها خزیده و بررسی شود و بهترین لیست ها و رتبه بندی های ممکن صفحات نتایج جستجوی موتور های جستجو را ارائه دهد.

مطالعه بیشتر: تفاوت سئو سایت با ادورز گوگل

بالابردن راندمان کسب کار

افزایش فروش

امنیت اطلاعات

پشتیبانی 24 ساعته

تاثیر ساختار سایت در سئو سایت

بهینه سازی صفحات وبسایت

بهینه سازی صفحات وبسایت اقدامیست که به تنهایی به اقدامات سئو مربوط نمیشود و به طراحی سایت نیز مربوط است. یک وبسایت مناسب میتواند یک رتبه مناسب در گوگل را برای شما به ارمغان آورد و سبب رشد کسب و کار و بیزنس شما شود. بی دقتی و سهل انگاری در طراحی وبسایت سبب میشود تا ساختار وبسایت آنطور که باید شکل نگیرد و با مشکل مواجه شود. برای آنکه سئو سایت خود را برسی نمایید

 • تجربه کاربری وبسایت

ساختار خوب سایت به گوگل این امکان را می دهد که به درستی ایندکس کند و اطلاعات مربوطه را متناسب با رفتار و نیازهای جستجوگر به منظور تعیین رتبه سایت ارائه دهد. اگر سایتی CTR پایین و نرخ پرش بالا را تجربه کند (کاربرانی که سایت را ترک می کنند)، ممکن است مشکلاتی در ساختار سایت وجود داشته باشد. با پیاده سازی ساختار سایت خوب، می توانید زمان حضور کاربر را در سایت بهبود بخشید و رتبه SERP را افزایش دهید تا مخاطبان خود را در سطحی دقیق تر هدف قرار دهید.

مطالعه بیشتر: مدیر سئو کیست؟

مطالعه بیشتر: تاثیر جستجوی صوتی بر سئو سایت

 • لینک های وب سایت

لینک های سایت یک مزیت بزرگ سئو هستند. آنها قابلیت جابجایی کاربران در سایت شما را افزایش می دهند، کاربران را به مرتبط ترین اطلاعات راهنمایی می کنند، اعتبار برند شما را افزایش می دهند، اعتماد کاربران را بهبود می بخشند، به شما کمک می کنند بر SERP تسلط داشته باشید، نرخ کلیک را افزایش دهید و قیف تبدیل مشتریان را کوتاه کنید.

هدف از پیوندهای سایت، ارائه مسیریی آسان مستقیماً از SERP به منابع قابل اجرا از یک سایت است. آنها با حذف مراحل در فرآیند مصرف کننده برای یافتن آنچه به دنبال آن هستند، کارایی را افزایش می دهند. این به تجربه کاربر کمک می کند و به مصرف کنندگان اجازه می دهد تا بهینه ترین نتایج را در کوتاه ترین زمان پیدا کنند. همچنین کاربران وبسایت شما همواره از طریق صفحه اول وارد وبسایت شما نمیشوند . پس باید هر صفحه در وبسایت شما یک لندینگ به شمار آید.

 • جستجوی خزندگان وب

هدف خزنده های وب مانند ربات ها و الگوریتم های گوگل، درک و فهرست بندی محتوا به منظور ارائه نتایج دقیق در SERP برای کاربران است. هرچه ساختار سایت منطقی‌تر و مرتبط‌تر با جست و جو باشد، خزنده‌های سایت راحت‌تر می‌توانند محتوا را درک کرده و به طور دقیق به مصرف‌کنندگان ارائه دهند.

نحوه بهینه سازی ساختار سایت

درصورتی که رتبه ای دلخواه در گوگل نداشتیم و ساختار وبسایت منظم و درستی وجود نداشت حال باید چه اتفاقاتی را بری بهینه سازی و بهبود ساختار سایت خود اجرا کنیم؟ بهتر است خود را جای بازدید کننده وبسایت خود قرار دهید تا بهتر بتوانید نیاز کاربران را به وضوح درک نمایید. درک نمودن نیاز کاربر سبب میشود تا بتوانید بستری مناسب تر برای کاربران ایجاد نمایید و این به معنای احترام به کاربر و البته بهبود رتبه سایت شماست. در ادامه برخی اقدامات ضروری در وبسایت شما را مورد بررسی قرار داده ایم:

 • دسته بندی سایت ها را ارزیابی کنید

در بهینه سازی محتوای سایت، ابتدا باید دسته بندی های سایت را بر اساس آن مرتب کنید. دسته ها باید نسبتاً متعادل باشند و عموماً باید در یک اندازه باشند. ساختار واضح و مرتب سازی دسته‌های سایت به خزنده‌ها و کاربران اجازه می‌دهد تا اطلاعات را به‌طور دقیق مرتب کنند تا آنچه را که در جستجوی آن هستند بیابند پس تا میتوانید کار را برای کاربران و خزندگان راحت نمایید.

هنگامی که یک دسته بندی در مورد یک موضوع یا بخش بسیار بزرگ می شود، می تواند نتایج جستجو را مختل کند، به این معنی که در صورت گسترده شدن بیش از حد، باید به چند دسته تقسیم شود. اگر یک بخش از یک سایت بیشتر از بخش های دیگر باشد، کسب رتبه دشوارتر خواهد بود. هنگامی که یک دسته به طور قابل توجهی بزرگتر از دسته های دیگر باشد، سایت شما نامتعادل می شود.

رتبه بندی با پست های وبلاگ در یک دسته بندی بزرگ با مشکل مواجه خواهید شد. در صورت بزرگ شدن یک دسته بندی خاص، توصیه می شود دسته بندی های سایت را بر اساس آن بهینه سازی یا تقسیم کنید. به صورت کلی مطالب شما باید به صورت منسجم در وبسایت ارائه و عرضه شوند.

 • بخش معرفی محصولات
 • لینک سازی حرفه ای داخلی
 • لینک سازی قدرتمند خارجی
 • بهینه سازی برای تلفن همراه
 • مدیریت فایل های تصویری
 • مدیریت مقالات
 • انتشار محتوا
 • لود شدن سریع صفحات
 • گالری تصاویر با قالب اختصاصی
 • بنر های تبلیغاتی
 • رپورتاژ های تبلیغاتی
 • مدیریت مطالب
 • مطالب قدیمی را حذف یا اصلاح نمایید

صرف نظر از حوزه فعالیت، پیشنهادات سایت همیشه در حال تغییر است. حذف محتوای قدیمی و نامربوط برای حفظ سلامت سایت و تجربه کاربری ضروری است. با حذف برنامه‌های نامربوط از پیشنهادات سایت ، سایت در نهایت به کاربران اجازه می‌دهد آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند و احتمال ناهماهنگی نتایج ارائه شده به کاربر را کاهش دهد. به عنوان مثال، اگر محصول یا خدماتی دیگر ارائه نمی شود، پیشنهاد قبلی باید حذف شود و لینک آن به مرتبط ترین صفحه فرود که هدف کاربر را برآورده می کند هدایت شود.

حذف محتوای قدیمی همچنین امکان تعادل مجدد دسته‌های سایت را فراهم می‌کند و ابزار مفیدی در بهینه‌سازی ساختاری است. دیده می شود که این امر بیشتر بر تجارت الکترونیک تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، اگر یک شرکت خرده‌فروشی دیگر محصول قدیمی را نمی‌فروشد، توصیه می‌شود که محصولات قدیمی را حذف کند تا تجربه کاربر را بهبود بخشد و در دسترس بودن محصول گمراه‌کننده را ممنوع کند. در صورت راه اندازی محصول جدید، بهترین کار این است که تغییر مسیرها را به موارد جدید معرفی کنید تا کاربران در صفحه مخوف 404 نیفتند.

 • بهبود لینک سازی داخلی

پیوند داخلی نه تنها ساختار سایت را تقویت می کند، بلکه می تواند به مصرف کنندگان اجازه دهد تا با محتوای مرتبط آموزش ببینند و به نوبه خود آنها را در خط لوله تبدیل بیشتر کند. پیوند داخلی همچنین می تواند گوگل را در صفحات مرتبط در مرکز محتوای شما مطلع کند، که برای معرفی و ارائه سلسله مراتب سایت به ربات گوگل عالی است. اگر بدون دلیل به صورت داخلی لینک می دهید، این کار را متوقف سازید اما.اگر به صورت داخلی با هدف لینک دهی می کنید، عالی است!

 • صفحه 404 را بهبود ببخشید

طراحی یک صفحه 404 استاندارد از اصلی ترین بخش های طراحی یک وبسایت به شمار می آید چرا که در هر شبانه روز ممکن است تعداد زیادی مخاطب از وبسایت شما دیدن کنند و امکان دارد برخی از این مخاطبین با وارد کردن لینک اشتباه و یا لمس لینک مطالب گذشته وبسایت شما که اکنون دیگر در دسترس نیستند و حذف شده اند وارد صفحه 404 شوند. اهمیت این صفحه در اینجا مشخص میشود که هر یک مخاطب و بازدید کننده میتواند یک مشتری برای خدمات و یا محصول شما به شمار رود و اگر آن را از دست بدهید یک مشتری را از دست داده اید و او به صفحات رقبای شما مراجعه میکند.

مهم نیست مخاطب شما به چه دلیلی وارد صفحه 404 شده است. شما باید بتوانید بازدید کننده وبسایت را به سایت بازگردانید و از از دست دادن او جلوگیری به عمل آورید. در صورتی که صفحه 404 استاندارد را برای وبسایت خود طراحی نکرده باشید، مخاطب شما با صفحه جالب و جذابی روبرو نخواهد شد و مخصوصا افرادی که تازه اقدام به جستجو در موتور های جستجو گر میکنند به طور کلی از بازدید صفحه شما دست میکشند و به صفحات مشابه روی خواهند آورد.

پیوند داخلی یک اقدام مجزا و کامل نیست، اما اطمینان از ارتباط محتوا و پیوند با هدف برای تقویت ساختار سایت و تجربه کاربری برای هر سایتی ضروری است. در پایان، استراتژی سئو همیشه به تجربه کاربر مرتبط است. در نظر بگیرید که چگونه می خواهید در یک سایت پیمایش کنید و در مورد موقعیت منطقی محتوا برای پاسخ به سوالات مصرف کنندگان برای هر زمینه ای فکر کنید.

پیشنهاد ویژه برای راه اندازی کسب و کار

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

اگر به دنبال برندسازی، توسعه کسب و کارو بالا بردن فروش خود هستید مجموعه سئونبض آماده خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد ، کافیست با کارشناسان ما در ارتباط باشید...

نتیجه گیری

ساختار سایت محصول تفکر دقیق، طراحی دقیق و سازماندهی دقیق است. بهترین زمان برای ایجاد یک پلن سایت قوی قبل از ایجاد سایت است. با این حال، اگر در حال طراحی مجدد سایت خود هستید، می توانید طراحی را دوباره کار کرده و برخی از عناصر لینکدهی را برای بهبود سئوی ساختاری سازماندهی کنید. هنگام بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جستجو نکات زیادی را باید در نظر داشته باشید. ساختار سایت یکی از مهم ترین، اما یکی از نادیده گرفته ترین روش های بهینه سازی است.

اگر ساختار سایت عالی دارید، سئوی عالی دنباله آن خواهد بود. اگر به دنبال یک سئو مناسب در وبسایت خود هستید بهتر است اول به ساختار و وبسایت خود رسیدگی نمایید. شما میتوانید با تماس با کارشناسان سئونبض اداره یک وبسایت سئو شده و رویایی با رتبه تضمینی در صفحه ابتدایی گوگل را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *